Jedzie pociąg… przez kontynenty
Rok szkolny 2021/2022



Zapraszamy nauczycieli przedszkoli i edukacji wczesnoszkolnej do udziału w OGÓLNOPOLSKIM PROJEKCIE EDUKACYJNYM „JEDZIE POCIĄG… PRZEZ KONTYNENTY”. Celem projektu jest stwarzanie dzieciom możliwości do spontanicznej, odtwórczej i twórczej ekspresji artystycznej: muzycznej, plastycznej i teatralnej oraz rozwijanie umiejętności doboru i stosowania metod aktywizujących przez nauczycieli. Projekt jest zgodny z podstawą programową, a zadania pozwalają na jego realizację w nauczaniu zdalnym.

MAJ


KWIECIEŃ:


MARZEC:


LUTY:








PAŹDZIERNIK:


Jedzie pociąg z daleka
Rok szkolny 2020/2021
Zapraszamy nauczycieli przedszkoli i edukacji wczesnoszkolnej do udziału w OGÓLNOPOLSKIM PROJEKCIE EDUKACYJNYM „JEDZIE POCIĄG Z DALEKA”. Celem projektu jest stwarzanie dzieciom możliwości do spontanicznej, odtwórczej i twórczej ekspresji artystycznej: muzycznej, plastycznej i teatralnej oraz zapoznanie z kulturą wybranych państw europejskich. Projekt jest zgodny z podstawą programową, a zadania pozwalają na jego realizację w nauczaniu zdalnym.


LISTOPAD:
W listopadzie nasz projektowy pociąg przemierzał Czechy i Słowację. Dzieci uczyły się czeskich piosenek i rymowanek, tańczyły polkę, a także poznawały bajki i legendy naszych sąsiadów. Same także projektowały bilety kolejowe i wykonywały proste animacje.


GRUDZIEŃ:
Trwa Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Jedzie pociąg z daleka”. Nauczyciele przedszkoli i klas 1-3 z całej Polski starają się realizować zadania projektowe związane z poznawaniem wybranych krajów Europy. Niektórzy realizują projekt zdalnie, stacjonarnie lub hybrydowo – w zależności od sytuacji pandemicznej. Najważniejsze że nasz pociąg sunie do przodu.
STYCZEŃ:
W styczniu nasz projektowy pociąg odwiedził naszych wschodnich sąsiadów. I tak na tablicach pojawiły się flagi Rosji, Ukrainy, Litwy i Białorusi. Uczestnicy tworzyli kalendarze na nowy rok, przypominali sobie postaci z rosyjskich bajek i wykonywali ich maski – mamy wszak karnawał. Poznawali również twórczość kompozytorów rosyjskich i formę baletu na przykładzie „Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego. Jak zwykle dużo działań, dużo pomysłów i duuużo radości.


LUTY:
Kolejny etap podróży w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Jedzie pociąg z daleka” za nami. Tym razem trasa wiodła do Francji. Wśród zadań projektowych znalazły się: klockowe budowle wieży Eiffla, śpiewanie kanonu „Panie Janie” po francusku, zabawy w impresjonistów i iluzjonistów (przy muzyce kompozytorów francuskich), pokaz mody i zabawy z kogutem – symbolem Francji. Nikt z uczestników nie pokusił się o wykonanie zadania filmowego – nieme kino. Trochę szkoda. Ruszamy dalej. Nasza podróż potrwa do końca maja.
MARZEC:
Uczestnicy ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Jedzie pociąg z daleka” tym razem zwiedzali Anglię. Nasi mali podróżni poznawali atrakcje turystyczne Anglii i wykonywali makiety symboli tego kraju. Poznali angielską rodzinę królewską i zwyczaj picia popołudniowej herbatki. Dzieciaki śpiewały angielskie piosenki i poznawały tańce. Wśród zadań pojawiły się także te, które przypomniały bohatera dziecięcych bajek – Kubusia Puchatka.


KWIECIEŃ:
Nasz projektowy pociąg dojechał w kwietniu do Danii. Wśród przewidzianych zadań znalazły się: obchody urodzin Andersena, zabawa terenowa, wykonanie wiatraków, duńskie piosenki z pokazywaniem, historia rowerów, dzień klocków lego i ludowe tańce duńskie. Uczestnicy projektu, jak zwykle, wykazali się dużą kreatywnością i dzielnie realizowali zadania, pomimo pracy zdalnej. Ruszamy w ostatnią podróż …..
MAJ:
Ostatni, majowy etap projektowej podróży wiódł przez Włochy. Dzieciaki poznawały charakterystyczny kształt państwa, jego flagę oraz zabytki. Nie zabrakło muzycznych konkurencji – taniec tarantella z samodzielnie wykonanymi tamburynami, operowy Mini Playback Show czy zabawy z nutkami. Kto chciał mógł pochwalić się swym talentem plastycznym zamieniając się w malarza. Szkoda, że to już koniec naszej podróży. Teraz pełni wrażeń będziemy wyruszać na te prawdziwe, wakacyjne wycieczki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejną edycję projektu w nowym roku szkolnym.

Miło nam poinformować, że patron projektu – PAROWOZOWNIA WOLSZTYN, ufundował dla wyróżniających się uczestników projektu cztery wycieczki po Parowozowni. Są to grupy ze:
-
-
- Społecznej Szkoły Podstawowej w Zamościu
- Szkoły Podstawowej nr 1 z Koluszek
- świetlicy szkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 199 w Łodzi
- Szkoły Podstawowej nr 120 w Łodzi
-
Gratulujemy!