Muzeum Oświaty - Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Wyszukiwarka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Youtube
Przejdź do: Twitter
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: Office365
Przejdź do: Moodle
Przejdź do: Poczta

Menu główne


ul. Wielkopolska 70/72, 91-029 Łódź
(42) 651 69 93

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst

Muzeum Oświaty


Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej

Zapraszamy
w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 9.00 - 14.00.
we wtorki w godz. 13.00 - 19.00




Zapraszamy do udziału w zajęciach w ramach lekcji języka polskiego,
historii, wiedzy o społeczeństwie, edukacji regionalnej
oraz czytelniczej i medialnej.
 

Opiekunów zorganizowanych grup prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny: 
UWAGA! nowy numer tel.  451 535 481
mail: zbioryspecjalne @ cre-lodz.edu.pl



Wzorem lat ubiegłych zajęcia przeprowadzamy w klasie zaaranżowanej dawnymi sprzętami szkolnymi (stare ławki i tablica, pomoce szkolne), w otoczeniu zabytków, wybranych z naszych zbiorów archiwalnych, muzealnych i ikonograficznych.

W trakcie zajęć wykorzystujemy metody aktywizujące. Uczniowie mogą zapoznać się z trudną sztuką pisania gęsimi piórami czy zwykłymi piórami ze stalówką, wzorem średniowiecznych mnichów kopiować i pięknie malować inicjały oraz uczyć się z podręczników naszych babć.

Ponadto prezentujemy materiały archiwalne i muzealne związane z historią szkolnictwa, filmy oświatowe i fragmenty filmów fabularnych, obrazujące przekazywane treści. Zajęcia dostosowujemy do poszczególnych grup wiekowych.

Zapraszamy do udziału w zajęciach w ramach lekcji języka polskiego, historii, wiedzy społeczeństwie, edukacji regionalnej oraz czytelniczej i medialnej.

Osoby zainteresowane historią oświaty łódzkiej zapraszamy
do siedziby Muzeum przy ul. Wólczańskiej 202

poniedziałki, do piątku
w godzinach 9.00 - 14.00




Oferta zajęć edukacyjnych
 
1. Kaligrafia – sztuka pięknego pisania

Warsztaty adresowane do uczniów szkoły podstawowej. Znaczenie kaligrafii w dawnej edukacji szkolnej wraz z samodzielnym ćwiczeniem techniki za pomocą pióra ptasiego i pióra ze stalówką. Prezentacja zmieniającej się rzeczywistości przez pryzmat zmian w wyposażeniu tornistra i dawnych szkolnych kar.

2. Łódzkie smaczki czyli sentymentalna podróż po województwie łódzkim

Zajęcia przygotowane z okazji 100-lecia województwa łódzkiego i adresowane do klas I-IV szkoły podstawowej. Zapraszamy małych łodziaków w podróż po województwie na kulosach lub z migawką. Obiecujemy, że czas spędzony z nami nie będzie siajowy, każdy bałuciarz dowie się co to jest żulik a z zajęć wyniesie coś w tytce.

3. Łódź czterech kultur - o Żydach i Żydówkach

Zajęcia adresowane do klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych, mające na celu poznanie historii i kultury Żydów oraz przeciwdziałanie dyskryminacji, ksenofobii i hejtom. Lekcja wpasowuje się w ścieżkę regionalną związaną z dziejami Łodzi.

4. Z dziejów książki – jak dawniej tworzono i zdobiono księgi

Prezentacja różnych form książek oraz metod ich tworzenia; ćwiczenia w kopiowaniu i malowaniu inicjałów wzorem średniowiecznych mnichów; zajęcia sugerowane dla uczniów szkół podstawowych.

5. Od piktogramu do alfabetu – krótka historia pisma

Prezentacja dziejów pisma od jego początków do współczesności; zajęcia sugerowane dla uczniów szkół podstawowych.

6. Tradycje świąteczne i noworoczne

Proponujemy okolicznościowe zajęcia skierowane do grup przedszkolnych i szkolnych. W trakcie spotkania w Muzeum zapoznajemy zainteresowane grupy z historią i tradycjami zwyczajów bożonarodzeniowych oraz noworocznych, pokazujemy poświęcone im fragmenty filmów dokumentalnych oraz zachęcamy, by w nastroju świątecznych kolęd własnoręcznie wykonać nieskomplikowane choinkowe i karnawałowe ozdoby.

7. Mały patriota

Zajęcia edukacyjne o niezwykłych Polkach i Polakach – ludziach mądrych i odważnych. Jak żyli? O czym marzyli? Co im zawdzięczamy? Na te pytania odpowie nam seria książek POLSCY SUPERBOHATEROWIE. Może Ty chcesz być jak Józef Piłsudski, Irena Sendlerowa czy Maria Skłodowska-Curie? Zapraszamy grupy przedszkolne oraz wczesnoszkolne.
Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): administrator (2024-01-08 08:14:05)
Informację zmodyfikował(a): Jarosław Jędrych (2024-09-04 11:57:29)
Liczba odwiedzin: 2332

Stopka

Zamknij