Aktualności - Szlakiem Armii Łódź. - Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Wyszukiwarka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Youtube
Przejdź do: Twitter
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: Office365
Przejdź do: Moodle
Przejdź do: Poczta

Menu główne


ul. Wielkopolska 70/72, 91-029 Łódź
(42) 651 69 93

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst

Aktualności

Szlakiem Armii Łódź. Wyjazd edukacyjny dla zachowania pamięci łódzkich żołnierzy

5 grudnia 2022
Kolejne pokolenia powinny pamiętać o bohaterstwie i poświęceniach swoich przodków. Dobrym przyczynkiem dla utrzymania pamięci o historii okazał się wyjazd „Szlakiem Walk II Batalionu 1 Pułku Piechoty Legionów Polskich i Łódzkiej 10 Dywizji Piechoty Armii Łódź w Rejonie Sieradza, Warty i Glinna”.
Swoją reprezentację na wyjeździe miał również Urząd Miasta Łodzi. Podczas wyjazdu uczestnicy złożyli w Glinnie kwiaty i zapalili znicze przy pomniku i kwaterach poległych żołnierzy Armii Łódź.

Zrealizowany 5 maja przez Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Łodzi i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi wyjazd do Sieradza, Warty i Glinna, był pierwszym etapem projektu edukacji patriotycznej „Łódzkie Orlęta, Spadkobiercy Niepodległości”. W wyjeździe udział wzięli kombatanci, członkowie organizacji patriotycznych oraz nauczyciele i dzieci z łódzkich szkół. W drugim etapie tym samym szlakiem, w liczniejszym gronie przejadą nauczyciele z uczniami.

Wyjazd rozpoczął się od odwiedzin skansenu pojazdów kołowych i gąsiennicowych w Boczkach, gdzie można zobaczyć między innymi oryginalne polskie tankietki z 1936 r. W jednej z nich, związany z Łodzią as pancerny Edmund Orlik zniszczył kilkanaście niemieckich czołgów podczas kampanii wrześniowej w 1939 r.

Kolejnym punktem były odwiedziny w 15 Sieradzkiej Brygadzie Wsparcia Dowodzenia, która kontynuuje tradycje 31 Pułku Strzelców Kaniowskich będącego częścią Armii Łódź. Tam uczestnicy mieli okazję zapoznania się z historią jednostki oraz z wyposażeniem żołnierzy Sił Zbrojnych RP.

Grupa zwiedziła również miasto Wartę i umocnienia obronne w rejonie rzeki. Doktor Tadeusz Bogalecki, w trakcie wycieczki przeprowadził wykład dotyczący historii Armii Łódź i jej działań.

W kulminacyjnym etapie odbyła się uroczystość patriotyczna na cmentarzu w Glinnie koło Warty. Przy pomniku i kwaterach żołnierzy Armii „Łódź” uczczona została pamięć poległych. Pełnomocnik Prezydent Miasta ds. Dziedzictwa Łodzi Mariusz Goss wraz z wicedyrektor Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego Mariolą Soboń i wicedyrektor Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego Anną Maciejewską złożyli kwiaty pod monumentem. Znicze zapalili również przedstawiciele łódzkich szkół i młodzieży, oraz reprezentanci organizacji kombatanckich.

Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): administrator (2022-12-05 15:27:01)
Informację zmodyfikował(a): administrator (2022-12-15 15:08:59)
Liczba odwiedzin: 481

Stopka

Zamknij